Vzdelávací program
Vzdelávací program
ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE 1. st. ZŠ
MOTTO :
SLNKO VYCHÁDZA A ZAPADÁ PRE VŠETKÝCH ĽUDÍ !
NÁZOV : Dobrota
Um
Budúcnosť
Vzdelávací program :
Stupeň vzdelania : ISCED 1
Dĺžka štúdia : štyri roky
Vyučovací jazyk : slovenský
Štúdijná forma : denná
Druh školy : štátna
Predkladateľ
Názov školy : ZÁKLADNÁ ŠKOLA
Adresa : Hájske č. 67 951 33
IČO : 37 86 3631
Riaditeľ školy : Mgr. Viera Palugová
Koordinátor ŠkVP : Mgr. Kristína Poliaková, Mgr. Stanislav Kaplan
Ďalšie kontakty : tel. 037/ 7819026, e-mail: palugovav@zoznam.sk
Zriaďovateľ : Mgr. Anton Mandák, starosta obce Hájske
Platnosť dokumentu : od 2. 9. 2008 Podpis riaditeľa školy :
I. Všeobecná charakteristika školy
1.Veľkosť školy
Naša škola je neplnoorganizovaná s nízkym počtom žiakov. Tvorí ju jedna budova, ktorá je dvojpodlažná, s počtom 7 tried. /78 žiakov/
Prvý stupeň 3 triedy : I. / 1. ročník /, II. / 2. a 4. ročník /, III. / 3. ročník /
Druhý stupeň 4 triedy: 6., 7., 8. a 9. ročník.
Máme aj špeciálnu triedu, ktorá je vysunutým pracoviskom Špeciálnej ZŠ v Nitre.
Škola je umiestnená v centre obce Hájske v peknom prírodnom prostredí. V jej komplexe sa nachádza pomerne rozsiahly areál s futbalovým a s volejbalovým ihriskom. Súčasťou ihriska je aj malý tenisový kurt. Telocvičňu nemáme. Dostupnosť pre našich žiakov je veľmi dobrá, bez použitia dopravných prostriedkov.
2. Charakteristika žiakov
Žiaci pochádzajú z obce Hájske, zostava tried je rôznorodá, máme deti z málopodnetného prostredia, ale aj z prostredia intelektuálov. Všetci sú slovenskej národnosti. Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sú vzdelávaní podľa pokynov špeciálnych pedagógov formou celej alebo čiastočnej integrácie, postupujú podľa individuálnych výchovno-vzdelávacích programov. Talentovaní žiaci reprezentujú školu vo vedomostných súťažiach a rozvíjajú svoje schopnosti v rôznych záujmových útvaroch pod vedením pedagógov tunajšej školy.
3. Učiteľský zbor
Pedagogický zbor tvoria odborníci s vysokoškolským vzdelaním. Riaditeľka školy vytvára podmienky na ďalšie vzdelávanie pedagogických pracovníkov. Špeciálno-pedagogické vzdelanie nadobúda 1 pedagóg /riaditeľka školy/, 3 pedagógovia si rozširujú vzdelanie v rámci kvalifikačných, prípadne rigoróznych skúšok. Máme aj pedagógov skúsených s dlhoročnou praxou a patričným ukončeným vzdelaním.
Poradnými orgánmi riaditeľky školy sú pedagogická rada, metodické združenia a predmetové komisie.
Na škole pracuje koordinátor protidrogovej prevencie.
4. Organizácia prijímacieho konania
Žiakov do 1. ročníka prijímame podľa § 60 a § 61 zákona č. 245 / 2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Zápis do 1. ročníka sa vykonáva v stanovenom termíne podľa Pedagogicko- organizačných pokynov /názov dokumentu /,
v spolupráci s tunajšou MŠ, s rodičmi a so Súkromným centrom špeciálno-pedagogického poradenstva v Pate. Žiaci sú zapísaní do 1. ročníka, keď spĺňajú zákonom stanovené podmienky. Do ostatných ročníkov prijíma riaditeľka školy počas celého školského roka po osobnom pohovore a na základe žiadosti zákonných zástupcov žiakov.
5. Projekty
Národné projekty :
Správaj sa normálne , Infovek, Komparo
6. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi
a/
Rada školy/RŠ/ bola ustanovená v zmysle § 24 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. RŠ vzhľadom na nízky počet žiakov u nás tvorí 7 členov /so súhlasom zriaďovateľa/ : Dvaja zvolení zástupcovia pedagogických zamestnancov, jeden zvolený zástupca nepedagogických zamestnancov, dvaja volení zástupcovia rodičov a dvaja delegovaní zástupcovia zriaďovateľa. RŠ pracuje podľa svojho plánu, zasadá spravidla 4-krát ročne, na svoje zasadnutia pozýva riaditeľa školy, podľa potreby aj zriaďovateľa školy.
b/
Rada rodičov/RR/ pracuje samostatne, spravidla 2 až 3-krát ročne zvoláva predseda RR plenárnu schôdzu, po nej sa konajú triedne rodičovské združenia / triedne 4-krát do roka + podľa potreby/. Výbor RR / 3 členovia/ je volený rodičmi žiakov.
c/
Pedagogicko- psychologická poradňa
Vedenie školy za pomoci výchovnej poradkyne a ostatných pedagógov úzko spolupracuje so Súkromným centrom špeciálno-pedagogického poradenstva v Pate pri riešení problémov a zaradení žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a zápise do 1. ročníka.
d/
Iné organizácie
Škola spolupracuje s Policajným zborom SR z Nitry /realizácia projektu Správaj sa normálne/, so Špeciálnou ZŠ v Nitre a s tunajšou MŠ /spoločné akcie/.
7. Priestorové a materiálno-technické podmienky školy
Škola má k dispozícii počítačovú učebňu - /7 počítačov, 1 notebook, tlačiareň, televízor, videoprehrávač, projektor, plátno /, mimo miestnosti tri počítače, dve tlačiarne, kopírku, CD
- prehrávače, odbornú učebňu chémie, školskú dielňu, miestnosť na cvičenie /telocvičňu nemáme/, žiacku a učiteľskú knižnicu, školskú jedáleň s miestnosťou na výdaj stravy /donášaná strava z miestnej MŠ/, školský areál s dvomi ihriskami – futbalové, volejbalové , tenisový kurt, športovo-oddychovú zónu.
V budove školy majú žiaci možnosť navštevovať súkromnú ZUŠ – hru na flaute a záujmové útvary – anglický, literárno-výtvarný, informatiky, zdravotný, redakčnej rady /tvorba školského časopisu/ a výtvarný- tvorba paličkovej čipky.
8. Škola a životný priestor
V našej škole priebežne obnovujeme výzdobu, aby sa zamestnanci , ale aj žiaci a hostia cítili u nás príjemne. Vstupná miestnosť ponúka uskutočnené projekty, taktiež informácie o triednictve, záujmových útvaroch a pod. Steny ostatných spoločných priestorov zdobia umelecké obrazy, nástenky s prácami žiakov a rôzne aktuality. Nechýba bohatá kvetinová a okenná výzdoba. Jednotlivé triedy si žiaci za pomoci triednych učiteľov skultúrňujú sami.
Taktiež sa starajú o čistotu areálu.
Snahou školy je vytváranie priaznivej priateľskej atmosféry medzi žiakmi z rôzneho kultúrneho a sociálneho prostredia vo vyučovacom procese, ale aj počas prestávok a pri mimoškolských aktivitách – nácviky kultúrnych programov, športové podujatia a iné.
Priebežne zlepšujeme pracovné prostredie maľovaním stien, natieraním lavíc.
9. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia
Neoddeliteľnou súčasťou plnenia pracovných úloh na našej škole je bezpečnosť a ochrana zdravia žiakov a zamestnancov. Okrem protiúrazovej prevencie ide o vytváranie podmienok bezpečnej práce pre všetkých – v triedach, na chodbách a v ostatných priestoroch školy.
Činnosť BOZ vychádza z požiadaviek na obsah výchovy a vzdelávania zákona č.356/2007 Z.z. MPSVaR, ktoré vyplývajú zo zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ako aj zákonníka práce.
Naša činnosť je zameraná na :
- výchovu a vzdelávanie zamestnancov a vedúcich zamestnancov v rámci vnútorných predpisov a pravidiel o BOZ a protipožiarnej ochrane,
- vstupné a opakované oboznamovanie zamestnancov, uplatňovanie a overovanie ich znalostí z predpisov o BOZaP, prehĺbenie ich právneho vedomia o BOZaP,
- poučenie žiakov o BOZ pri výchovno-vzdelávacej činnosti a počas prestávok – vnútorný poriadok školy, počas exkurzií,výletov a iných akciách školy,
- výchovná činnosť v rámci Ochrany človeka a prírody /účelové cvičenia v prírode, didaktické hry + príprava/,
kontrolnú činnosť :
- stav pracoviska a pracovného prostredia v oblasti BOZ – odstraňovanie závad
a nedostatkov v triedach a priestoroch školy /školník/,
- dodržiavanie psychohygienických podmienok,
- kontrola dodržiavania termínov revízií podľa plánu revízií elektroinštalácií, prenosných elektrospotrebičov, bleskozvodov, hasiacich prístrojov a hydrantov.
Snažíme sa o zvyšovanie úrovne BOZaP na škole v spolupráci s bezpečnostným technikom, zamestnávateľom, aktívnou účasťou pedagogických i nepedagogických zamestnancov a v nemalej miere v spolupráci so žiakmi.
II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu
1. Pedagogický princíp školy
Naša škola umožní žiakom získať nasledovné spôsobilosti v oblasti rozvoja poznávacích funkcií žiakov, sebarozvoja a sociálneho rozvoja žiakov :
- vedieť sa ústne a písomne vyjadrovať,
- získať základné počtové zručnosti,
- čítať s porozumením a vedieť používať získané informácie,
- osvojiť si metódy učenia,
- naučiť sa tvorivo myslieť,
- poznať princípy zachovania života v prírode,
- poznať pravidlá ochrany prírody,
- získať vedomie dôležitosti čistoty prírody pre zdravie,
- poznať bežné druhy živočíchov žijúcich na Slovensku,
- poznať bežné druhy úžitkových, okrasných, liečivých rastlín a burín,
- rozvíjať sebapoznanie, sebaúctu, sebadôveru, sebaovládanie,
- byť asertívny, byť empatický,
- byť citlivý k výtvarnému umeniu,
- vážiť si ľudové umenie a naše tradície,
- byť telesne zdatný,
- uplatňovať občianske a demokratické princípy,
- byť zodpovedný za vlastné učenie,
- poznať základy práce s počítačom, vedieť ho použiť pri učení,
- poznať aspoň jeden cudzí jazyk.
Ďalšie ciele :
- posilňovať motiváciu učiteľov, podporovať ich profesionálny rast,
- skvalitniť spoluprácu s rodičmi, s verejnosťou,
- vychovávať žiakov v duchu humanistických princípov,
- pestovať lásku ku knihe a k vzdelaniu,
- docieliť radostné prichádzanie do školy,
- odbúrať strach z písomných prác, zo známky,
- pripraviť aj slaboprospievajúcich žiakov čo najlepšie pre praktický život.
2. Zameranie a stupeň vzdelania
Hlavný cieľ školy : Vychovať environmentálne gramotného, tolerantného, ohľaduplného, primerane sebavedomého žiaka – všestranne rozvinutú harmonickú osobnosť, schopnú vyjadriť svoje názory, ktorá uplatní nadobudnuté vedomosti a zručnosti v ďalších štúdiách a v bežnom živote.
Stanovené ciele chceme dosiahnuť vytváraním priaznivej tvorivej atmosféry a humánnymi pedagogickými stratégiami – viď. kapitola Pedagogické stratégie.
Úspešným absolvovanín posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre 1.stupeň základnej školy/4.ročníka/ žiak získa primárne vzdelanie. Na vysvedčení v štvrtom ročníku sa do doložky uvedie. „ Žiak získal primárne vzdelanie.“
Plynulým pokračovaním primárneho vzdelania je štúdium ucelenej časti vzdelávacieho programu pre druhý stupeň základnej školy /5. – 9. ročník/, po jeho absolvovaní získa žiak nižšie stredné vzdelanie poskytované základnou školou, čo sa mu aj uvedie v doložke vysvedčenia.
Strategické vízie :
- Poskytnúť okrem štandartnej výchovno-vzdelávacej funkcie možnosť zvýšenia environmentálneho vedomia u všetkých žiakov školy.
- Vytvoriť zdravé školské prostredie pre žiakov, pedagógov a ostatných zamestnancov.
- Vytvoriť prostredie pre zmysluplné trávenie voľného času v mimovyučujúcich činnostiach.
Strategický program školy:
Východiská : A / normatívne : školská legislatíva – platné zákony, smernice, usmernenia, Štátny vzdelávací program, Školský vzdelávací program /ŠVP, ŠkVP/
B /nenormatívne : splnené očakávania rodičov, učiteľov, žiakov, zriaďovateľa a spoločnosti
Analýzy a prognózy :
Silné stránky školy :
● zručnosti pedagogických pracovníkov a ich veková rôznorodosť
● možnosti pre individuálnu integráciu žiakov
● podpora zriaďovateľa
● príjemné prostredie
● mimoškolské aktivity
● edukačné ponuky školy
● výborná dostupnosť školy pre žiakov
Slabé stránky školy :
○ chýbajúca telocvičňa
○ nedostatok moderných pomôcok
○ chýbajúce projekty na rozvoj školy
Príležitosti školy :
- slovné hodnotenie prvákov
- slovné hodnotenie výchovných predmetov v 2. – 4. ročníku
- web. stránka školy
Ohrozenia školy :
- miera nezamestnanosti
- nepriaznivý demografický vývin
- veľa žiakov z málopodnetného prostredia
- spojené ročníky na 1.stupni
Strategické ciele :
- Sprístupniť počítač a internet pre všetkých žiakov a zamestnancov školy
- Humanizovať vyučovací proces
- Environmentálna gramotnosť žiakov
- Otvorená škola – škola ako súčasť životného prostredia
3. Profil absolventa
Žiak 4. ročníka na konci primárneho vzdelávania by mal mať :
- osvojené základy čitateľskej, pisateľskej, matematickej, prírodovednej, kultúrnej, telesnej, enviromentálnej gramotnosti,
- osvojené komunikatívne schopnosti,
- osvojený spôsob správneho učenia sa a čítania s porozumením,
- osvojený spôsob riešenia problémov,
- predpoklady vážiť si seba samého a druhých ľudí,
- predpoklady a schopnosti ochrany prírody a poúčania druhých v tejto oblasti,
- pochopenú nutnosť spojitosti čistej prírody, ako predpoklad ochrany pred civilizačnými chorobami a ochrany života ako takého,
- schopnosť triediť informácie, rozoznať spoločensky nebezpečné konanie,
- osvojené sociálne a občianské spôsobilosti,
- vnímať každého človeka ako individualitu a osobnosť,
- vedomie nutnosti pomoci handikepovaným ľudom,
- vedomie neubližovať/netýrať/ živým tvorom, vážiť si život,
- schopnosť byť tolerantný k iným názorom, vedieť diskutovať bez agresivity.
4.Pedagogické stratégie
Vo výchove a vzdelávaní sa budeme riadiť princípmi humanistického prístupu :
- Jedinečnosť ako cieľ i podmienka výchovy
- Sebarozvoj žiaka ako cieľ i podmienka výchovy
- Celostnosť rozvoja osobnosti
- Priorita vzťahovej dimenzie v konkrétnom živote, priorita postojov a schopností,
dôraz na prežívanie vo výchovno-vzdelávacom procese
Všeobecné edukačno-metodické dôsledky:
- personifikácia výchovno-vzdelávacích rozhodnutí
- individualizácia výchovno-vzdelávacích postupov
- akceptácia potrieb, záujmov a skúseností žiaka
- tolerancia individuálnych odlišností a názorov žiaka
- podpora pozitívnych vzťahov žiaka k sebe samému
- aktívny podiel žiaka na všetkých etapách výchovno-vzdelávacieho procesu
- rozvoj sebahodnotenia a autoregulácie
- zmysluplná motivovanosť a učebná klíma podporujúca samostatné činnostné postupy
- podpora nezávislosti a rozvojovo-aktivačných dispozícií
- podpora zvedavosti a tvorivosti
- vyvážená proporcionalita rozvoja kognitívnej, afektívnej a psychomotorickej stránky
- využitie všetkých zdrojov poznania
- morálna socializácia v zmysle humánnych hodnôt
- zmysluplný rozvoj praktických schopností
- dôraz na schopnosti pred výkonom
- dôraz na tvorivosť pred pamäťou
- emocionalizácia výchovy a vzdelávania
- pozitívna učebná klíma bez blokujúcich mechanizmov
- rozvoj pozitívnych medziosobnostných vzťahov
- pozitívne spätnoväzbové hodnotenie
- učenie prostredníctvom zážitkov a skúseností
/Podľa : Beata Kosová – Humanizačné premeny výchovy a vzdelávania na 1.stupni ZŠ, MC-Banská Bystrica, 1996/
Vyučovanie bude uspôsobené tak, aby spĺňalo najmä štyri požiadavky :
1/ aby sa každé dieťa mohlo nerušene učiť,
2/ aby učenie bolo čo najefektívnejšie a pritom sledovalo celostný rozvoj dieťaťa,
3/ aby dieťa vedelo diskutovať a pýtať sa /bez strachu/,
4/ inšpirovať ho k takému konaniu, ktoré prináša dobro ľuďom aj prírode.
Celá organizácia vyučovania a prestávok v 1. ročníku bude v kompetencii učiteľa, je však potrebné vychádzať z toho,
že zmyslom vyučovania je zabrániť, aby ktorékoľvek dieťa zlyhalo, teda aby každé mohlo byť úspešné. /Podľa teórie B.S. Blooma/
Postupy a metódy vyučovania v 1. ročníku:
Cieľom vyučovania bude hlavne spokojný žiak, ktorý vstrebáva vedomosti bez strachu a stresu, že niečo nestihne alebo nedokáže.
Postupy a metódy budú umožňovať :
- individuálny prístup vo vzdelávacom procese
- zapájanie do učebného procesu všetky stránky osobnosti, rešpektujúc vývojové osobitosti každého žiaka
- vedomosti prijímať prijateľným spôsobom pre žiaka / vizuálne, auditívne.../
- vzbudiť motiváciou túžbu po poznaní
- utvárať pozitívne sociálne vzťahy / ochota spolupráce, pomoci.../
- odstraňovať negatívne pocity /stres, úzkosť, pocit neúspechu, prehry.../
- didaktické a výchovné metódy spájať do vyučovacieho celku
- domácu prípravu znížiť na minimum
- podporiť smerovanie školy – environmentálne cítiaci žiak
- činy vychádzajúce z múdrosti - cesta zachovania života
Hra– bude najdôležitejšou metódou, pretože je prirodzenou potrebou dieťaťa, dokáže sa pri nej maximálne sústrediť, navodí učenie bez nútenia /voľnosť komunikácie, možnosť tvorivosti –námety rozprávkové, fantastické/.
Experimentovanie, názorná činnosť, problémové vyučovanie, bádateľské metódy,dramatické metódy, motivovanie k tvorivosti, metódy tímového vyučovania, dialogické metódy, frontálne vyučovanie s netradičnými metódami – „šepkanie do ucha“, „úlohy v tme“..., ale aj výkladová
metóda so zapojením žiakov, analyticko-syntetická a syntetická metóda...
V rámci efektívnosti vyučovacieho procesu :
- využívať vo všetkých predmetoch prvky environmentálnej výchovy,
- vedenie žiakov k zdravému životnému štýlu,
- poskytovanie odbornej pomoci špeciálnym pedagógom žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
- v rámci prevencie drogovej závislosti besedy s členmi PZ SR, lekárom, mimoškolské aktivity,
- na zvýšenie povedomia žiakov slovné hodnotenie v 1.ročníku, kombinované hodnotenie v 2. – 4. ročníku /výchovné predmety- slovne/, individuálne hodnotenie žiakov s poruchami učenia a správania
Iné formy výchovy vzdelávania :
- plavecký výcvik,
- exkurzie, besedy, prednášky,
- kultúrne, športové podujatia,
- výlety, prípadne podľa záujmu rodičov škola v prírode
- Zabezpečenie výuky pre žiakov so špeciálnymi potrebami
Škola je otvorená pre všetkých žiakov s rozličnými vzdelávacími potrebami i s rozličnými predpokladmi na učenie.
Najčastejšie sú to : Mentálne postihnutie, poruhy pozornosti s hyperaktivitou, vývinové poruchy učenia, narušené komunikatívne schopnosti, zdravotné oslabenia a pod.
Integrovaniu žiakapredchádza príprava a vytváranie podmienok pre jeho ďalšie vzdelávanie, pohovory s rodičmi, zabezpečovanie potrebných vyšetrení, učebníc, vypracovanie individuálnych vzdelávacích programov, zabezpečenie špeciálneho pedagóga. U žiakov zo sociálne znevýhodneho prostredia sledujeme podmienky v rodine, spolupracujeme s rodičmi, Obecným úradom v Hájskom, s Úradom práce, rodiny a sociálnych vecí v Šali, s Policajným zborom SR a Súkromným centrom špeciálneho pedagogického poradenstva v Pate. Pre žiakov zabezpečujeme nákup školských pomôcok /2 krát v šk.r./ v hodnote 33,19 EÚR a kvalitné obedy za symbolickú sumu, umožňujeme im navštevovať záujmové útvary.
Žiakom s nadaním pristupujeme individuálne, umožňujeme im účasť na vedomostných súťažiach a prispôsobujeme k ich záujmom mimoškolské aktivity.
Odborné personálne zabezpečenie - odborné poradenstvo psychológa z PPP
- spolupráca špeciálneho pedagóga s výchovným poradcom i s ostatnými učiteľmi,
- tímová spolupráca počas integrácie žiaka,
- špeciálny pedagóg na škole
- Začlenenie prierezových tém ISCED 1
Multikultúrna výchova je začlenená do humanitných, prírodovedných, spoločensko-vedných predmetov a pri vyučovaní jazyka.
V 1. ročníku – SJ, NV, HV, VV
Mediálna výchova – v rámci vyučovacích predmetov v 1. ročníku - M, VV, záujmové útvary.
Osobnostný a sociálny rozvoj- budeme realizovať formou modelových situácií, hier a diskusií v každom vyučovacom predmete .
Dopravná výchova- výchova k bezpečnému správaniu v cestnej premávkeje povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania v ZŠ – návšteva dopravného ihriska v Šali /2 krát v šk.r./
1.ročník– M, SJ, PR, VV
Environmentálna výchova– je začlenená do všetkých predmetov
1.ročník– 2h týždenne ako nový predmet
Ochrana života a zdravia– prostredníctvom didaktických hier
V 1.-4. ročníku 1 krát v školskom roku 4h /máj 2009/ ako súčasť nového predmetu - environmentálna výchova + TV
Tvorba projektov prezentácia zručností – 1. roč. PR, ENV, záujmový útvar informatiky.
Ciele vzdelávania v 1. ročníku ZŠ
Charakteristika výstupov žiakov 1. ročníka :
Žiaci sa musia osvojiť správne návyky správania sa v triede, v priestoroch školy /šatne, chodby /.
Treba im vštepovať zásady školského poriadku. Veľký dôraz budeme klásť na vytvorenie dobrého kolektívu, v ktorom nebude žiadne dieťa šikanované a znevažované. Žiaci budú ovládať základné pravidlá dopravnej výchovy v obci – správna cesta do školy a zo školy. Budú chápať dôležitosť
ochrany prírody pre život a zdravie.
Ciele pedagogických stratégií v 1. ročníku :
- naučiť sa komunikovať v spisovnej slovenčine
- naučiť sa čítať a písať
- vedieť počítať do 20
- získať postupne priestorovú predstavivosť
- chrániť svoje zdravie a zdravie iných
- získať základné poznatky o človeku, ľudských činnostiach
- dosiahnuť radosť z učenia a z vlastnej práce
- získať základné mravné a sociálne skúsenosti
- získať pozitívny vzťah k umeniu, k športu, k práci , k prírode – vedieť ako ju chrániť
- uvedomiť si príslušnosť k svojmu národu a k európskemu spoločenstvu
III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
Hodnotenie žiakov v 1. ročníku:
Budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných. Hodnotenie budeme robiť na základe určitých kritérií, prostrednícvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka. Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
Pri hodnotení budeme vychádzať / odsúhlasené pedagogickou radou dňa 27. 8.2008 /
z aktuálnych „Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základných škôl“. Učiteľ bude brať do ohľadu nielen vedomosti a schopnosti žiaka, ale aj prejavy jeho úsilia a svedomitosti pri učení, aktivitu a tvorivosť.
Poznámka : Formy pochvaly, pokarhania zostanú v kompetencii triedneho učiteľa.
ZMENA !
Od 13. 1. 2009 budeme pri hodnotení vedomostnej úrovne a správania žiakov 1. ročníka
postupovať podľa dokumentu Metodický pokyn č.1/2009-R z 23.12. 2008pre hodnotenie žiakov základnej školy. / Čl. 12 – Záverečné ustanovenie – Zrušuje Metodické pokyny č.2489/1994-211 /
Prospech z jednotlivých vyučovacích predmetov sa na vysvedčení v 1. ročníku bude hodnotiť slovne, a to A/ dosiahol veľmi dobré výsledky, /VDV/ = prospel-a
B/ dosiahol dobré výsledky, /DV/ = prospel-a
C/ dosiahol uspokojivé výsleedky, /UV/ = prospel-a
D/ dosiahol neuspokojivé výsledky . /NV/ = neprospel-a.
Náboženská /Etická/ výchova – absolvoval-a
Správanieslovnou formou /1.roč./ 1 – veľmi dobré, 2 – uspokojivé, 3 – menej uspokojivé
Pokyny a požiadavky na dosiahnutie jednotlivých stupňov – viď dokument /Príloha č.1. str.3 – 6/
Ostatné postupypri vyskytnutých problémoch vyriešiť podľa čl. 1 –12 + prílohy str.13 dokumentu.
/Formy hodnotenia a preverovania vedomostí zostanú v kompetencii učiteľa – pečiatky, skratky.../
Odsúhlasené na zasadnutí MZ dňa 19. 1.2009 a zasadnutí PR dňa 22. 1.2009.
Hodnotenie výsledkov – /čl.1/cieľom je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, jako žiak zvládol učivo, v čom má nedostatky, rezervy. Cieľom je tiež ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami. Celkové hodnotenie a klasifikácia sa prerokuje a odsúhlasí pedagogickou radou školy. Pochvaly a iné ocenenia sa budú udeľovať za mimoriadne prejavy aktivity a iniciatívy. Zaznamenajú sa do triedneho výkazu. Opatrenie na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenia proti školskému poriadku. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu stupňa zo správania. O udelených výchovných opatreniach informuje riaditeľ preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka. Opatrenie sa zaznamená aj do triedneho výkazu./čl. 3/ Pri hodnotení žiakov so špeciálnymi vých.-vzdel. potrebami budeme zohľadňovať ich poruchy a postihnutie.
Budeme využívať : - slovné hodnotenie,
- klasifikaciu a slovné hodnotenie /výchovné predmety- 2.- 4.roč./,
- formatívne hodnotenie /na zvýšenie kvality hodnotenia/,
- sumatívne hodnotenie / na rozhodovanie/
Environmentálna výchova
Environmentálna výchova predstavuje ucelený systém výchovno-vzdelávacieho pôsobenia realizovaný učiteľom a formovaný základnými pedagogickými materiálmi. Je to proces dlhodobý. Environmentálna výchova pôsobí predovšetkým na city a vôľu. V predmete žiaci rozvíjajú základné schopnosti a návyky vo vzťahu k životnému prostrediu. Environmentálna výchova prebúdza záujem žiaka o aktívne poznávanie, udržanie a zlepšenie okolitého životného prostredia. Žiaci by mali byť vedení k pravým hodnotám, k rešpektu k prírode, k zodpovednosti. Dôležité je pestovanie citlivého vzťahu k životnému prostrediu so zdôraznením na význam pre človeka a obdiv k hodnotám, ktoré obsahujú jednotlivé časti a zložky prírody.
Cieľ
Cieľom environmentálnej výchovy žiakov je formovať a rozvíjať také osobnostné kvality, ktoré ich naučia chrániť a zlepšovať životné prostredie. Učivo je realizované 2 hodinami týždenne, z toho jednou teoretickou a jednou praktickou. Na realizáciu učiva sa budú využívať rôzne organizačné formy:
- Didaktické hry
- Aktivity
- Komunita
- Pracovné listy
- Vychádzky v rámci areálu školy
- Vychádzky do blízkeho okolia školy
- Exkurzie
- Videofilmy
Takto projektovaný dlhodobý zámer výchovnej práce na všetkých školách je potrebné realizovať plnením konkrétnych úloh, zacielených na tieto základné súčasti rozvoja osobnosti žiakov:
1. Úroveň vedomostí
Žiaci primerane k svojim vekovým osobitostiam poznajú a chápu:
- prírodné javy a deje v životnom prostredí
- zásahy ľudskej činnosti do životného prostredia
- rozdielne typy životného prostredia
- globálne problémy ľudstva – (skleníkový efekt, kyslý dážď, znečisťovanie ovzdušia atď.)
- závislosť ľudského života a živobytia od životného prostredia
- dôsledky rozhodnutí a činnosti ľudí v minulosti na súčasný stav životného prostredia
- konflikty, ktoré môžu vzniknúť na základe environmentálnych problémov
- vzájomnú závislosť jednotlivcov, skupín a národov od životného prostredia
- význam efektívnej ochrany a trvalo udržateľného stavu životného prostredia
- lokálne, národné a medzinárodné opatrenia na ochranu a využívanie životného prostredia
2. Rozvoj zručností
Žiaci dokážu samostatne alebo s pomocou učiteľa získavať, hodnotiť a využívať informácie. Úlohy environmentálnej výchovy zacielené na rozvoj zručností žiakov sa týkajú týchto oblastí:
- komunikatívne zručnosti; vyjadriť vlastný názor na životné prostredie ústnou, písomnou
a dramatickou formou, zrozumiteľne a výstižne argumentovať;
- numerické zručnosti; zhromažďovať, triediť, analyzovať údaje; interpretovať štatistické údaje o životnom prostredí;
- študijné zručnosti; získavať, analyzovať, interpretovať a hodnotiť informácie o životnom prostredí z rozličných zdrojov, plánovať a organizovať aktivity alebo projekty, týkajúce sa životného prostredia;
- zručnosti potrebné na riešenie problémov; identifikovať príčiny a následky environmentálnych problémov, formovať správny názor a úsudok na jednotlivé environmentálne problémy a ich riešenie;
- sociálne zručnosti; pracovať kooperatívne, v skupinách, vypočuť iných;
- technické zručnosti; zaznamenávať informácie o životnom prostredí do počítačovej databázy, následná tvorivá práca s databázou a vybranými programami.
3. Utváranie postojov
Ochrana a zlepšovanie životného prostredia vyžadujú utvárať, formovať a pestovať v žiakoch najmä tieto postoje a kvality osobnosti:
- vážiť si životné prostredie;
- starať sa o živé organizmy;
- rešpektovať aj názory iných;
- chápať význam racionálnych argumentov, dôkazov;
- tolerancia a otvorené zmýšľanie;
- otvorenosť novým myšlienkam.
PROCES
Optimalizácia environmentálnej výchovy v základných školách vyžaduje akceptovať
v procesuálnej sfére najmä tieto základné princípy:
1) učiť žiakov o životnom prostredí – získané vedomosti pomáhajú rozvíjať vnímavosť žiakov a uvedomovať si problémy životného prostredia miestneho, regionálneho, národného alebo globálneho charakteru a významu.
2) vychovávať žiakov prostredníctvom životného prostredia – rozvíjať zručnosti žiakov, ktoré umožňujú riešiť problémy a rozhodovať na základe získaných skúseností zo životného prostredia školy a jej širšieho okolia.
3) vychovávať žiakov pre životné prostredie – rozvíjať pozitívne hodnoty a postoje žiakov, viesť ich k priamej účasti na ochrane a zveľaďovaní životného prostredia.
Obsahový štandard pre prvý stupeň základnej školy
Environmentálna výchova
- ročník- obsahový štandard
tematické okruhy
- Orientácia v mieste školy a jej okolí,
- Orientácia v teréne podľa prírodných úkazov,
- Historické objekty v obci a jej okolí,
- Základné informácie o významných budovách a ich účele,
- Význam vody v prírode a jej konzumácia,
- Kolobeh vody,
- Ochrana čistoty vody, pitná voda,
- Znečisťovanie vody,
- Rieky v kraji,
- Zásady správneho a bezpečného správania sa v prírode,
- Plán školy,
- Určovanie svetových strán,
- Možností dopravy do školy,
- Výroba plagátov.
- ročník- obsahový štandard
tematické okruhy
- Orientácia v okolí a pozorovanie zmien v prírode
- Vplyv životného prostredia na okolie
- Domáce a hospodárske zvieratá
- Živá príroda – stromy a vtáky
- Voľne žijúce zvieratá
- Listy a plody, izbové rastliny – Ficus
- Herbár rastlín, izbové rastliny – Kaktus
- Práce na herbáre, izbové rastliny – Fialka
- Stromy v jeseni
- Starostlivosť o rastlinky
- Prezentácia prác – herbár
- Les – jeho význam
- Stromy a liečivé rastliny
- Význam a použitie liečivých rastlín
- Význam rastlín pre človeka
- Čistota a úprava prostredia
- Zdravá strava
- Plody a zdraviu prospešné potraviny
- Druhy plodov
- Čas- Škola v minulosti a dnes
- Hodiny – určovanie času v prírode
- Moja rodina
- Doprava- dopravné prostriedky
- Bezpečnosť na cestách
- Voda a jej význam pre rastlinu
- Semená – podmienky pre ich rast
- Vlastnosti a význam materiálov
- Voda a príroda
- Ochrana vody a vodných zdrojov
- Pranostiky, zvyky, tradície o prírode
- ročník- obsahový štandard
tematické okruhy
- Slovensko na mape
- Svetové strany podľa kompasu a buzoly
- Orientácia na mape, základné činnosti pri práci s mapou
- Poloha školy a bydliska
- Tvárnosť obce a jej okolia
- Plán obce
- Chránené územia, rastliny, živočíchy, národné parky
- Glóbus
- Listnaté stromy podľa listov, plodov a celkového vzhľadu
- Význam lesov
- Ochrana lesov
- Význam pôdy
- Ochrana pôdy
- Znečisťovanie pôdy
- Červený kríž- význam symbolu
- Lekárnička- základné vybavenie
- Spôsob privolania pomoci k zranenému
- Základy prvej pomoci
- ročník- obsahový štandard
tematické okruhy
- Topografické značky
- Obsah mapy
- Určovanie svetových strán
- Plán obce
- Výškové rozdiely
- Biodiverzita
- Druhová rozmanitosť
- Zachovanie biodiverzity
- Voda
- Význam vody
- Znečisťovanie vody
- Čistenie vody
- Pôda
- Znečisťovanie pôdy
- Ochrana pôdy, odlesňovanie
- Odpad
- Pevný odpad
- Triedenie odpadov
- Spôsoby likvidácie
- Prvá pomoc
- Šok, mdloba, bezvedomie, umelé dýchanie
- Elektrický prúd
- Slnečný úpal
- Vracanie
- Stabilizovaná poloha
- Lekárnička- vybavenie
- Rezné poranenia
- Opatrne na cestách
- Poznávanie rastlín a živočíchov v regióne
- Negatívne zásahy človeka do prírody
- ročník- obsahový štandard
tematické okruhy
- diverzita, biodiverzita
- rastliny a živočíchy v lesnom spoločenstve
- vlastnosti pôdy
- pôdne typy a druhy
- vlastnosti vody, vzduchu
- zdroje energie
- šetrenie energie v domácnosti
- triedenie odpadu v našej škole
- rašeliniská
- život mokradí
- bezpečnostné pravidlá pri práci na školskom pozemku
- základné ručné náradie
- ošetrovanie pôdy počas vegetácie
- hnojenie rastlín
- starostlivosť o kvety
- výsadba rastlín na školskom pozemku
- význam okrasných rastlín
- nároky na pestovanie črepníkových rastlín
- sušenie a aranžovanie kvetov
- semená a klíčivosť rastlín
- základné typy zeleniny
- ročník- obsahový štandard
tematické okruhy
- Zachovanie biodiverzity – rozmanitosti života na našej planéte
- Trvalo udržateľné využívanie obnoviteľných zdrojov
- Význam a ochrana ekosystémov
- Funkcie, typy a význam lesa
- OdlesňovanieI
- Racionálne využívanie prírodných zdrojov
- Využívanie alternatívnych zdrojov energie
- Vzácne prírodné výtvory, kúpeľné oblasti, prírodné pamiatky
- Znečisťovanie ovzdušia, vody, pôdy
- Úbytok ozónovej vrstvy
- Slnečná energia a viacvrstvový vzdušný obal Zeme – atmosféra
- Kyslý dážď
- Environmentálne dôsledky kyslých dažďov
- Skleníkový efekt
- Odpad
- Druhy odpadov
- Urbanizácia
- Územné plánovanie miest
- Ekologické problémy miest
- Význam mestskej zelene
- Populačná explózia
- Demografická politika
- Zabezpečenie potrieb ľudstva
- Rozdiely spoločensko – hospodárskej úrovne v rôznych krajinách sveta
- ročník- obsahový štandard
tematické okruhy
- jesenná príroda
- herbár
- šetrné zaobchádzanie s vodou, elektrickou energiou
- práce okolo domu
- význam čistoty ovzdušia, vody, pôdy
- prírodný a odpadový materiál
- starostlivosť o zvieratá počas zimy
- chránené rastliny a živočíchy na Slovensku a v mieste bydliska
- didaktická hra, pexeso
- jarná príroda
- svetový deň vody
- spoločenstvo lesa
- liečivé rastliny
- význam účinok, zber a sušenie liečivých rastlín
- letná príroda
- príprava liečivých čajov
- správny a nesprávny prístup človeka k prírode
- projekt
1. ročník - Profil absolventa
žiak ovláda, pozná, vie:
- pozná školu, ktorú navštevuje, význam budovy školy, jej účel,
- ovláda názov ulice, na ktorej škola sídli. Tak ako má jeho domov adresu, aj škola má adresu,
- nájde cestu do svojej triedy z ktoréhokoľvek miesta na škole,
- vie sa orientovať v pláne školy, v prípade nebezpečenstva vie ako sa dostať k únikovému východu,
- pozná okolie školy, dôležité budovy v jej blízkosti,
- pozná cestu do školy, rozoznáva ulice, ktorými prechádza,
- pozná svoju adresu aj adresu školy. Rozumie tomu, že každá budova, dom majú inú adresu,
- vie pomenovať svetové strany,
- vie bez premýšľania určiť, kde je východ a kde je západ,
- vie určiť svetové strany podľa slnka, podľa machu a pňa stromu vie určiť sever,
- pozná všetky významné budovy v mieste bydliska, a aj ich význam,
- vie kde sa nachádza zdravotné stredisko, na čo slúži, koho v ňom nájde,
- vie, v ktorých miestach sa nachádza pošta a vie na čo pošta slúži,
- pozná viac možností dopravy do školy, vie sa orientovať okolí a ovláda základy dopravnej výchovy,
- pozná všetky významné budovy v mieste bydliska, a aj ich význam, dokáže urobiť ich náčrt správne, tak ako sú rozostavané,
- vie aký význam má voda v prírode, prečo je potrebná,
- ovláda hravou formou základné fyzikálne javy,
- rozlišuje úžitkovú a pitnú vodu, vie čím sa líšia a chápe významu ochrany vody,
- vie pomenovať rieky vo svojom kraji,
- vie pomenovať veci, ktoré nepatria do vody, čím všetkým možno vodu znečistiť a ako tomu zabrániť,
- ovláda zásady pobytu v prírode, ochranu vlastného zdravia, základy stanovania,
- vie prečo má chrániť prírodu, ako ju má chrániť.
2. ročník - Profil absolventa
žiak ovláda, pozná, vie:
- pozná základy bezpečnosti pri práci s náradím,
- pozná priestory areálu školy, časti budovy školy (exteriér i interiér),
- vie vymenovať základné znaky vplyvu životného prostredia na okolie,
- pozná 5 domácich zvierat a vie ich popísať na základe znakov a pohybu,
- pozná vtáky a hmyz v okolí školy,
- ovláda význam rastlín pre život,
- pozná Kaktus, pozná spôsoby lisovania rastlín,
- pozná 5 druhov stromov,
- vie čo je to les a vie, aký je význam lesa,
- pozná druhy stromov, vie priradiť listy k stromom,
- pozná 5 liečivých rastlín, pozná časti stromu,
- pozná liečivé rastliny a vie rozlíšiť zdravé potraviny od zdraviu škodlivých potravín,
- vie vymenovať členov rodiny,
- pozná dopravné značky a dopravné prostriedky,
- ovláda sledovanie pestovania rastlín v kvetináči,
- pozná rôzne druhy hodín,
- pozná význam vlahy pre rastlinku,
- pozná pranostiky o prírode,
- pozná časti ľudského tela,
- vie vymenovať zásady osobnej hygieny,
- pozná spôsoby ako chrániť životné prostredie,
- sa vie správať na vychádzke,
- prispel ku kútiku živej prírody a vie sa postarať o rastlinky v priebehu celého roka,
- sa vie postarať o fikus, nazbieral listy a vie ich zoradiť k stromu,
- vie odstraňovať hynúce častí, vie vytvoriť herbár,
- na základe listov a plodov vie rozoznať 5 druhov stromov, vie vymenovať 5 liečivých rastlín,
- pozná význam zdravej stravy pre človeka,
- sa vie pohybovať bezpečne na cestách,
- pozná spôsoby určovania času v prírode,
- vie určovať celé hodiny na klasických hodinách,
- vie umývať listy na rastlinkách,
- má záujem chrániť životné prostredie,
- pozná zásady osobnej hygieny, pozná význam striedania práce a odpočinku,
- pozná význam tepla, svetla, vody a vzduchu pre rastlinku,
- vie rozlišovať bezpečné od nebezpečných predmetov.
3. ročník - Profil absolventa
žiak ovláda, pozná, vie:
- vie čo je mapa, ukázať Slovensko na mape, farby na mape,
- vie určiť hlavné svetové strany a orientovať sa na mape,
- vie vymenovať susedné štáty, nájsť svoju obec,
- ovláda svetové strany podľa kompasu a buzoly,
- vie určiť polohu školy a bydliska od stanoveného miesta,
- vie určiť tvárnosť obce a jej okolia,
- pozná polohu stanoviska od školy,
- ovláda čo je plán obce a na čo nám slúži,
- vie načrtnúť plán obce a vie nakresliť okolitú prírodu,
- pozná krajinu podľa obrazu, vie zistiť klady a nedostatky,
- vie vymenovať aspoň 3 chránené územia, rastliny, živočíchy, národné parky,
- ovláda čo je glóbus a vie si vyhľadať informácie na internete,
- rozozná smrek, jedličku, borovicu podľa ihličia a šišky,
- rozozná listnaté stromy podľa listov, plodov a celkového vzhľadu,
- pozná význam lesov pre zdravie,
- vie zdôvodniť potrebu ochrany lesov, vie vnímať krásu našich hôr,
- ovláda čo škodí životnému prostrediu,
- má uvedomelé správanie voči životnému prostrediu,
- dokáže uviesť osobný príspevok k zlepšeniu životného prostredia,
- ovláda dôležitosť pôdy pre život,
- vie čo pôde škodí a vie ako ju chrániť,
- pozná základy prvej pomoci,
- pozná dôležité telefónne čísla,
- vie čo znamená znak červeného kríža,
- vie na čo je potrebná lekárnička, pozná jej základné vybavenie,
- pozná aké nebezpečenstvo hrozí z požitia nepredpísaného lieku a vie kam odpratať liek po expirácii,
- dokáže pomôcť pri krvácaní z nosa, pri bodnutí hmyzom, uhryznutí hadom, pri dusení potravou, úpale, pri zlomenine a nevoľnosti.
4. ročník - Profil absolventa
žiak ovláda, pozná, vie:
- vie pracovať s mapou, vie určiť najznámejšiu nížinu a vysočinu, vie nájsť dve jaskyne a označenie pre rieky a jazerá na mape,
- pozná akou topografickou značkou sa značí obec, cesty, železnice, vie ukázať vrstevnicu a charakterizovať ju,
- vie určiť výškový rozdiel dvoch ľubovoľných bodov na mape, vie nakresliť plán obce,
- vie rozlišovať rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov, vie vymenovať chránené rastliny a živočíchy,
- pozná pojmy biodiverzita, obnoviteľné zdroje, ekosystém,
- pozná základné zložky životného prostredia, pozná význam vody pre život človeka,
- vie vymenovať problémy znečisťovania vody, hlavné fabriky a priemysel, ktorý najviac ohrozuje vody Slovenska,
- vie kolobeh vody, vie opísať spôsoby (možnosti) čistenia vody,
- pozná význam pôdy, vlastnosti pôdy, dôležitosť rastlín a živočíchov pre pôdu,
- vie vymenovať problémy znečisťovania pôdy, hlavné fabriky a priemysel, ktorý najviac ohrozujú pôdy Slovenska,
- vie o úlohe rastlín pri ochrane pôdy pred eróziou, vie o starostlivosti o pôdu, vie čo je to erózia a jej následky,
- pozná význam lesa pre človeka, ovláda dôsledky odlesňovania na životné prostredie,
- vie škodlivé vplyvy na životné prostredie, pozná vznik odpadu, vie vymenovať pevný odpad (papier, sklo, plasty, kovy),
- vie vymenovať druhy odpadov, vie spôsoby likvidácie nerecyklovateľného odpadu, vie rozlíšiť rádioaktívny odpad a jeho likvidáciu,
- vie rozdiel medzi skladovaním, spaľovaním, recyklovaním a kompostovaním odpadu,
- vie ako sa má zachovať pri nejakom úraze, ako zavolať prvú pomoc, čo dovtedy robiť,
- vie čo robiť keď niekto dostane šok, dostane sa do bezvedomia,
- vie poskytnúť umelé dýchanie v prípade potreby,
- vie postup pri zasiahnutí elektrickým prúdom, dôraz na prerušenie elektrického prúdu,
- vie ako postupovať pri prehriatí organizmu, vie poskytnúť protišokové opatrenia,
- vie poskytnúť pomoc pri vracaní. Dôraz na príčiny, ktoré vracanie spôsobujú,
- vie uložiť postihnutého do stabilizovanej polohy,
- pozná vybavenie lekárničky, ovláda ktorú vec má použiť na rôzne prípady úrazu,
- pozná všetky postupy pri jednotlivých poraneniach,
- vie postup ošetrenia jednoduchých poranení, vie akým prostriedkom vyčistí ranu, vie načo slúžia rýchloobväzy,
- vie ako sa správať na cestách, bezpečne vie prejsť na druhú stranu, pozná semafory,
- pozná základné dopravné značky a vie sa podľa nich správať,
- vie ako sa má správať v rozličných dopravných situáciách,
- pozná rastliny a živočíchy, ktoré sa nachádzajú v okolí, vie ich spoznať a pomenovať,
- vie využiť IKT pri tvorbe projektu a prezentovať vlastný projekt pred spolužiakmi,
- vie vytvoriť vlastný projekt s rastlinami a živočíchmi okolia, dôraz na chránené druhy, vie ich nakresliť a pomenovať,
- vie zhodnotiť stav negatívnych zásahov do prírody, vie zhodnotiť dôsledky, ktoré z toho vyplývajú.
5. ročník - Profil absolventa
žiak ovláda, pozná, vie:
- vie vysvetliť pojmy diverzita, biodiverzita,
- vie vymenovať rastliny a živočíchy v regióne a vie zhodnotiť stav negatívnych zásahov do prírody,
- ovláda rastliny a živočíchy v lesnom spoločenstve, vie charakterizovať význam lesa a aká je aktívna ochrana lesa,
- ovláda vlastnosti pôdy, dôležitosť živočíchov, rastlín, pôdy pre prírodu,
- vie vymenovať pôdne typy a druhy,
- ovláda základné vlastnosti vody, vzduchu a ich význam,
- vie vymenovať zdroje energie a vie, ktoré sú obnoviteľne a ktoré neobnoviteľné,
- vie vyhodnotiť systém šetrenia energie v domácnosti,
- dokáže navrhnúť systém triedenia odpadu v našej škole a ovláda ako sa odpad likviduje,
- vie ako vznikajú rašeliniská a vie vymenovať rastlinné a živočíšne druhy v rašeliniskách,
- dokáže opísať život mokradí a vie uviesť funkcie mokrade,
- vie vymenovať rastliny a živočíchy mokradí,
- dokáže pozorovať okolie a vytvárať postrehy o životnom prostredí vo svojej obci,
- vie zhodnotiť stav okolia,
- vie základné bezpečnostné pravidlá pri práci na školskom pozemku,
- pozná základné ručné náradie a vie ho aj používať,
- pozná ošetrovanie pôdy počas vegetácie,
- ovláda vedomosti o hnojení rastlín,
- získal zručnosti pri výsadbe rastlín na školskom pozemku,
- vie sa starať o kvety a rozpoznávať ich,
- vie význam okrasných rastlín,
- pozná základné nároky na pestovanie črepníkových rastlín,
- vie význam sušenia a aranžovania kvetov,
- rozoznáva základné semená ich tvar farbu a vlastnosti na klíčivosť rastlín,
- pozná základné typy zeleniny a jej prínos pre človeka,
- vie pripraviť pozemok na výsadbu rastlín,
- vie sa zbaviť buriny,
- pozná rastliny na školskom pozemku,
- získa zručnosti práce s náradím.
6. ročník - Profil absolventa
žiak ovláda, pozná, vie:
- pozná rastliny a živočíchy v regióne, rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov, negatívne zásahy človeka, chránené rastliny a živočíchy, trvalo udržateľné využívanie obnoviteľných zdrojov, význam a ochranu ekosystémov,
- ovláda poznávanie lesných rastlín a živočíchov, význam lesa, negatívne dôsledky odlesňovania, aktívna ochrana lesov, ničenie brazílskych dažďových pralesov, funkcie, typy a význam lesa,
- pozná prírodné zdroje a ich význam: slnečná energia, ovzdušie, voda, pôda, nerastné bohatstvo, rastlinstvo, živočíšstvo, lesy, krajina, obnoviteľné a neobnoviteľné zdroje, racionálne využívanie, šetrenie, využívanie alternatívnych zdrojov energie, vzácne prírodné výtvory, kúpeľné oblasti, prírodné pamiatky,
- pozná základné zložky životného prostredia – ovzdušie, voda, pôda, a ich znečisťovanie,
- vie význam vody pre život, pozná čistenie odpadových vôd, znečisťovanie pôdy, ochrana pôdy,
- vie zloženie vzduchu,
- vie rozdelenie vody podľa výskytu a použitia,
- vie význam pôdy pre život,
- pozná úrodnosť pôdy,
- pozná slnečnú energiu a viacvrstvový vzdušný obal Zeme – atmosféra,
- pozná rozpad ozónovej vrstvy a vznik ozónových dier,
- vie príčiny, následky a zloženie kyslého dažďa,
- ovláda vznik kyslého dažďa,
- ovláda znečisťovanie pôdy a vody v riekach a jazerách kyslým dažďom,
- pozná mechanizmus vzniku kyslých dažďov,
- pozná zdroj plynných kyselinotvorných oxidov,
- ovláda environmentálne dôsledky kyslých dažďov,
- vie mechanizmus vzniku skleníkového efektu,
- pozná zdroje produkovania oxidu uhličitého do ovzdušia,
- pozná globálne a lokálne opatrenia na zníženie emisií oxidu uhličitého,
- vie dôsledky skleníkového efektu na našu planétu,
- ovláda vznik odpadu,
- pozná škodlivé vplyvy na životné prostredie a spôsoby likvidácie,
- pozná druhy odpadov – pevný, kvapalný, plynný, rozložiteľný, nerozložiteľný...,
- pozná starostlivosť o zeleň v okolí školy,
- ovláda vývoj a dôsledky urbanizácie,
- pozná ekologické problémy miest,
- ovláda územné plánovanie miest,
- vie význam mestskej zelene,
- ovláda dôsledky nárastu počtu obyvateľov na životné prostredie,
- pozná rozdiely spoločensko – hospodárskej úrovne v rôznych krajinách sveta,
- pozná dynamika rastu populácie a trvalo-udržateľný rozvoj,
- vie zabezpečenie potrieb ľudstva,
- pozná prognózy vývoja rastu svetovej populácie,
- ovláda demografickú politiku.
7. ročník - Profil absolventa
žiak ovláda, pozná, vie:
- vie šetrne zaobchádzať s vodou, elektrickou energiou, materiálmi,
- pozná jesennú prírodu,
- vie vyrobiť herbár,
- vie pracovať s rôznymi materiálmi z prírodnín,
- dokáže hrabať lístie a niektoré práce okolo domu,
- vie kedy je svetový deň výživy,
- vie besedovať o problematike životného prostredia, o jej ochrane,
- pozná význam čistoty ovzdušia, vody, pôdy,
- vie si nájsť všetky dostupné a potrebné informácie na internete,
- dokáže využiť prírodný a odpadový materiál pri skrášľovaní interiéru,
- vie sa starať o zvieratá počas zimy (tvorba kŕmidiel, prikrmovanie vtákov, zber suchých plodov...),
- pozná chránené rastliny a živočíchy na Slovensku a konkrétne v mieste bydliska,
- dokáže vytvoriť didaktickú hru, pexeso na danú problematiku,
- pozná jarnú prírodu,
- vie kedy je svetový deň vody (praktické cvičenia zamerane na čistenie vodných tokov),
- pozná spoločenstvo lesa,
- pozná liečivé rastliny, pozná ich význam účinok, zber a sušenie,
- dokáže spoznať liečivé rastliny v atlasoch,
- pozná letnú prírodu,
- ovláda prípravu niektorých liečivých čajov (pozná niektoré známe liečivé byliny),
- vie zhodnotiť správny a nesprávny prístup človeka k prírode,
- vie prezentovať svoje vlastné myšlienky a názory na problematiku životného prostredia,
- dokáže vytvoriť projekt, nástenku na zadanú tému.